Minden diplomás értelmiségi? És minden értelmiségi diplomás? Foglalkozzunk egy kicsit ezzel a kérdéssel!
A második kérdés talán kicsit egyszerűbb. Az értelmiséginek, mintegy definíció szerint, diplomásnak kell lennie, de ez nem azt jeleneti, hogy minden diplomás értelmiségit életet él. Illetve attól, hogy valaki nem diplomás, még élhet értelmiségi életet. Csak őt a diplomások nem szeretik értelmiséginek nevezni.
Mert mit is jelent értelmiségi életet élni? Én úgy gondolom, hogy az értelmiségi mindig törekedik saját műveltségének növelésére, mind a humán, mind a természettudományos műveltséget ideértve, valamint az értelmiség foglalkozik művészetekkel, legalább is élvezi a művészeteket, ha maga nem is végez művészeti alkotást vagy nem foglalkozik művészi előadással, amatőr szinten sem. Ebből az is következik, hogy értelmiségi életet, mint említettem, nem csak diplomás élhet.
És akkor foglalkozzunk a diplomás vagy értelmiségi problémával. Illetve a magasan képzett szakember vagy értelmiségi, vagy ami szerintem még rosszabb értelmiségi és véleményformáló értelmiségi kérdéssel.
Egyes, főleg bizonyos tudományterülethez tartozó, értelmiségiek (vagy diplomások?) előszeretettel nevezik a más tudományterületen dolgozókat magasan képzett szakembereknek. Nos, szerintem a magasan képzett szakember az, aki szakképzésben végzett és törekedik saját maga képzésére és különbözőképzésekre jár, a saját szakmájában. Azonban, fontos megjegyezni, attól, hogy valaki valamilyen területen szerez diplomát még nem válik automatikus az értelmiségivé, mert mint említettem azért tenni kell. Ők azok is, akik ha a nem az ő területükön dolgozókat értelmiséginek tekinti, akkor magát véleményformáló értelmiséginek gondolja. Nagyon sok ilyen véleményformáló értelmiségivel találkozva az emberben sajnos legtöbbször az a vélemény alakul ki, hogy "ez mekkora tuskó". Szerintem az értelmiségi létnek további feltétele, hogy az ember nem is szerény vagy ami szörnyű, de gyakori álszerény, de legalább van egy reális önértékelése és nem csak magát és a hozzá hasonló területen dolgozókat értelmiséginek.
Én, magamat értelmiséginek tartva, úgy gondolom, hogy akinek van diplomája és lehetősége volt magasabb szinten képezni magukat, azoknak kötelességük tovább gyarapítani saját műveltségüket, kötelességük, hogy művészetekkel foglalkozzanak. És ennek segítségével diplomásból értelmiségivé váljanak és tegyék ezt a társadalom javára. Nem kell itt nagy dolgokat tenni, de ha mindenki csak egy kicsit tenne azért, hogy jobb legyen, az egész ország élhetővé válna és meg vagyok róla győződve, hogy ezt a változást az értelmiségnek kell kezdenie.